Blues jest prawie tak stary jak muzyka popularna, czyli pop. W początkowym okresie blues utożsamiano z całym złem i uważano, że jest to muzyka ludzi p

Blues jest prawie tak stary jak muzyka popularna, czyli pop. W początkowym okresie blues utożsamiano z całym złem i uważano, że jest to muzyka ludzi poza nawiasem społeczeństwa i kryminalistów. Blues to także tęsknota, bieda, nieszczęście i przede wszystkim niesprawiedliwość wobec Afroamerykanów. Gatunek znany jako muzyka rasowa.

Blues

Jazz i ragtime potrzebowały dużych instrumentów, jak pianino lub kontrabas, co narzucało pewne ograniczenia formalne. Te gatunki wymagały specjalnych przygotowań i przede wszystkim publiczności. Blues był zupełnie inny. Muzycy bluesowi mogli podróżować od miasta do miasta, od baru do baru w poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na świecie. Blues charakteryzuje się użyciem gitary, basu i bębnów. Aranżacja utworów bluesowych nadaje temu gatunkowi elementy melancholii i żałoby, aczkolwiek należy wiedzieć, że pierwotni twórcy tej muzyki nie odbierali jej w ten sposób.

Słowo „blues” istniało w języku angielskim już w XIX wieku jako określenie stanu delirium lub depresji związanej z nadużywaniem alkoholu. Czarnoskórzy wykonawcy bluesu, niejednokrotnie mocno poturbowani przez życie, byli często uzależnieni od alkoholu i narkotyków, które miały im „ułatwić” trudne chwile. W muzyce szukali pocieszenia i odkupienia swoich win. Czasem mówi się, że gospel to muzyka Boga a blues to muzyka diabła.

Blues jako gatunek obejmował bardzo dużą rozpiętość kierunków: akustyka i elektronika, nowoczesność i klasyka, muzyka miejska i wiejska. Każda z tych par mogła doprowadzić do powstania oddzielnego podgatunku jednak w bluesie trudno rozpoznać granice, wszystko się przenika i na siebie nachodzi. Chociaż obecnie blues ma się całkiem dobrze i wciąż pociąga za sobą wierna grupę fanów, to jednak został wyparty przez swoje dzieci – rock i R&B.

Podgatunki Bluesa

Blues chicagowski, Country Blues (najwcześniejsza forma tego gatunku muzycznego, która powstała w latach 90-tych XIX wieku), Blues harmonijkowy, Blues luizjański (o mrocznym, ciężkim rytmie), Blues teksański, Blues elektryczny, Blues miejski.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Muddy Waters, B. B. King, Ray Charles, Billie Holiday, Jimi Hendrix, Eric Clapton, Buddy Guy, Bob Dylan.