Jak sama nazwa wskazuje, Rhythm ‘n’ Blues to zderzenie dwóch mocnych gatunków – gospel (rhythm) i bluesa. Gospel i blues to ogniste połączenie, pełne

Jak sama nazwa wskazuje, Rhythm ‘n’ Blues to zderzenie dwóch mocnych gatunków – gospel (rhythm) i bluesa. Gospel i blues to ogniste połączenie, pełne zróżnicowanych muzycznych elementów. Hybryda, która jest bardzo elastyczna i otwarta na zmiany. Właśnie z tego powodu R&B to most pomiędzy rapem a popem oraz gospel i muzyką house. To wszystko sprawia, że jest to jeden z najbardziej przystępnych i dostępnych gatunków muzycznych, jaki istnieje.

R&B

Rhythm ‘n’ Blues jest idealny do tańca, ponieważ w swoich założeniach zawiera koncepcję życia nocnego i klubowego. Zaawansowane rytmy, bębny i duże znaczenie perkusji sprawiają, że ten gatunek żyje i znajduje wciąż nowe rzesze fanów. Podstawowe instrumenty to gitara, bas i bębny, jednak często dokłada się więcej instrumentów, które mają na celu wzbudzić szczególne uczucia słuchacza.

Mimo, że R&B jest miszmaszem wielu gatunków, to tematem przewodnim jest optymizm, miłość, radość i inne dobre i ciepłe uczucia. Pozytywne wibracje i żywiołowe występy charyzmatycznych artystów gatunku zachęcają do słuchania. Rhythm ‘n’ Blues zawsze bardzo silnie przeplatał się z innymi gatunkami i dlatego czasem na liście piosenek popowych znajdowały się utwory R&B i na odwrót.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

The Temptations, Aretha Franklin, Stevie Wonder, James Brown, Michel Jackson, Marvin Gaye, R.Kelly, The Jacksons.