Zainteresowanie dzieci muzyką jest w pierwszych kilku latach życia bardzo naturalne. W Internecie możemy znaleźć wiele filmików ukazujących małe dzieci, które ledwie zaczynają chodzić, a już podrygują w rytm muzyki. Kształtowanie zainteresowań muzycznych już od najmłodszych lat jest bardzo ważne, ponieważ pomaga rozwijać kreatywność, pamięć, koncentrację a nawet logiczne myślenie. Od czego zacząć rozwijanie w dziecku pasji muzycznych? Zapraszamy do lektury.

Wybór muzyki

Dzieciom należy wybierać taki rodzaj utworów muzycznych, które będą korespondowały z jego możliwościami rozwojowymi. Warto zacząć od krótkich piosenek i melodyjnych wierszyków dla dzieci – ważne by były rytmiczne i umożliwiały dziecku ruch w ich takt. Dobrym rozwiązaniem są także słuchowiska muzyczne dedykowane dzieciom. Warto też rozważyć zapisanie dziecka na zajęcia muzyczne – taneczne, instrumentalne lub wokalne. Oczywiście w każdym przypadku ich wybór podyktowany jest wiekiem i zainteresowaniami dziecka.

Sposób prezentowania muzyki

Oswajanie dziecka z muzyką powinno przebiegać w przyjaznym dla niego środowisku. Na początku jest nim najczęściej własny pokój. Warto zadbać o stworzenie odpowiedniej ilości miejsca, umożliwiając tańczenie, podskakiwanie i zabawy ruchowe w rytm muzyki. Bezpieczeństwo w razie upadku zapewnią miękkie dywany dla dzieci a ich dodatkową zaletą jest izolowanie od chłodnego podłoża i możliwość zabawy boso. Dywan wyznacza także dziecku strefę zabawy.

Czy moje dziecko ma talent muzyczny?

Słuchanie muzyki, śpiewanie i tańczenie należą do naturalnych czynności w rozwoju każdego dziecka. Jednak niektóre dzieci wykazują szczególne zainteresowania lub uzdolnienia w obszarach związanych z szeroko pojętą aktywnością muzyczną. W celu edukowania dziecka w określonej dziedzinie warto skorzystać z pomocy specjalisty – nauczyciela śpiewu, instruktora tańca czy nauczyciela gry na instrumentach muzycznych. Doświadczenie i wiedza profesjonalistów mogą być cenną wskazówką w zakresie dalszego kształcenia zdolności muzycznych naszej pociechy.

Zabawy muzyczne to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem a przy okazji rozwijanie jego możliwości percepcyjnych. Co ważne, nie wymają one od nas posiadania specjalistycznej wiedzy czy określonych umiejętności. Wielu inspiracji dostarczają filmy i zajęcia dostępne w zasobach Internetu.