Wiele osób spoza Stanów Zjednoczonych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak popularna jest muzyka country. Warto zatem zaznaczyć, że country jest najlepi

Wiele osób spoza Stanów Zjednoczonych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak popularna jest muzyka country. Warto zatem zaznaczyć, że country jest najlepiej sprzedającym się gatunkiem w USA już od kilku dobrych dekad i wciąż zdobywa nowe pokolenie odbiorców.

Country

W latach 70-tych istniało ponad 600 różnych stacji radiowych grających muzykę country. Ten gatunek był zawsze blisko związany z radiem i towarzyszył obywatelom amerykańskim w codziennym życiu, ponieważ właśnie do tego nawiązuje country – do codzienności, rodziny, domu, swojego miejsca na świecie. Ważnym motywem tej muzyki jest także przywiązanie do ojczyzny i Boga. Religijne teksty łączą country z gatunkiem gospel.

Country od początku istnienia wykorzystuje instrumenty takie jak: banjo, gitara akustyczna, skrzypce, harmonijka. Gatunek skutecznie i konsekwentnie powstrzymuje się od używania instrumentów elektronicznych, stawiając na pierwszym planie wokal. Piosenkarze i piosenkarki country są doceniani ze względu na swoje fenomenalne głosy a w utworach przekazują bardzo silne emocje. Często spotyka się duety złożone z kobiety i mężczyzny, którzy wyśpiewują hymny na cześć miłości lub wręcz przeciwnie skarżą się na złamane serca. Country opiera się na tradycyjnych balladach o prostej melodii i akordach.

Muzyka country wywodzi się z dzikich, wiejskich obszarów i dlatego jej nazwa nawiązuje do geograficznego pochodzenia („country” to z języka angielskiego „kraj”). Gatunek ten jednak bardzo szybko zaskarbił sobie przychylność miastowych i rozprzestrzenił się również w obszarach miejskich.

Znaczący jest fakt, że wszyscy wykonawcy tego gatunku są biali – jest to swoisty ekwiwalent bluesa. Stereotypowy wykonawca country to zwyczajny, tradycyjny, biały amerykański chrześcijanin. Subkultura country jest często bardzo konserwatywna w poglądach. Nie uznaje innych religii, homoseksualizmu i przejawia pewne cechy rasizmu. Jednak nie można określać całej tradycji muzyki tego gatunku na podstawie kilku niefortunnych epizodów.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Johnny Cash, Garth Brooks, George Strait, Dolly Parton, Willie Nelson, Shania Twain, Loretta Lynn.