Jamajka jest znana ze swojego najbardziej eksportowego towaru, czyli reggae. Poświęca się mało uwagi innym gatunkom muzyki jamajskiej. Tymczasem Jamaj

Jamajka jest znana ze swojego najbardziej eksportowego towaru, czyli reggae. Poświęca się mało uwagi innym gatunkom muzyki jamajskiej. Tymczasem Jamajka do 1962 roku należała do kolonii brytyjskich i dlatego do dzisiaj ma tak duży wpływ na muzykę Wielkiej Brytanii.

Reggae

Jamajka nie miała stacji radiowych ani kanałów muzycznych w telewizji. Jedynym sposobem słuchania muzyki dla jamajskiej publiczności były duże, przenośne systemy odtwarzania, które były zaopatrywane w nagrania przez studia nagraniowe. Dlatego Jamajczycy byli bardziej skupieni na nagrywaniu a nie występowaniu. Granie na żywo prawie tam nie istniało.

Jamajska muzyka zawsze cieszyła się ogromną popularnością na zagranicznych festiwalach. W 1960 roku, wraz z początkiem kultury systemów dźwiękowych rozpoczęła się także era Dj-ów, takich jak King Tubby i Lee „Scratch” Perry. Dj (Disc Jockey) tworzy utwory z MC (Master of Ceremony), czyli osobą, która dodaje wokal. W tym czasie zaczęły się również pojedynki pomiędzy różnymi ekipami DJ-ów i MC, którzy rywalizowali ze sobą na lepsze składanki i umiejętności miksowania.

Oprócz elementów technicznych, które definiują muzykę Jamajki, istnieją jeszcze inne charakterystyczne cechy tej kultury. Kolorowa sztuka z trzema przodującymi kolorami – żółtym, zielonym i czerwonym – dredy, palenie konopi oraz oryginalny styl ubioru.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Peter Tosh, Bob Marley, Jimmy Cliff, Burning Spear, Toots & the Maytals, Steel Pulse, Ziggy Marley, Damian Marley.