Jazz to muzyka grana przez najlepszych i najwybitniejszych wirtuozów, którzy opanowali swój instrument w każdym aspekcie. Typowe jazzowe instrumenty t

Jazz to muzyka grana przez najlepszych i najwybitniejszych wirtuozów, którzy opanowali swój instrument w każdym aspekcie. Typowe jazzowe instrumenty to: saksofon, trąbka, klarnet, puzon, kontrabas, bębny, pianino i gitara jazzowa. Właściwa współpraca i porozumienie między instrumentalistami jest kluczem do sukcesu każdego zespołu jazzowego.

Jazz

W przeciwieństwie do gatunków takich jak blues czy rock, muzycy jazzowi nie mają ściśle ustalonej kompozycji, muszą słuchać, a raczej wyczuć, co członkowie zespołu zamierzają zagrać, przewidzieć jak ewoluuje utwór i właściwie się do niego dopasować. Oczywiście istnieje pula akordów i melodii, które stanowią bazę każdej piosenki, ale w jazzie ceni się swobodną interpretację i improwizację. Każdy występ powinien być jedyny w swoim rodzaju.

Jazz to swoista mieszanka afroamerykańskiej muzyki folkowej z europejskim zamiłowaniem do muzyki poważnej. Właśnie dlatego jazz nigdy nie posiadał żadnych rasowych konotacji (w przeciwieństwie do bluesa) i sprawdzał się świetnie w kwestiach nawiązywania kontaktu między ludźmi różnych ras.

Dokładne pochodzenie słowa „jazz” zgubiło się w odmętach czasu. Jedna z teorii mówi o perfumach „Jasmine” używanych przez prostytutki w latach 20-tych XX wieku, kiedy to rozwinął się jazz i ragtime.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Charles Mingus, John Coltrane, Mary Lou Williams, Herbie Hancock, Nat King Cole, Miles Davies, Keith Jarrett.