Pierwsze popularne gatunki muzyczne wywodzą się z różnych źródeł , ale fundamenty zostały podłożone w Stanach Zjednoczonych. Zanim wykształcił się blu

Pierwsze popularne gatunki muzyczne wywodzą się z różnych źródeł , ale fundamenty zostały podłożone w Stanach Zjednoczonych. Zanim wykształcił się blues i jazz, inne poprzedzające kierunki (ragtime, stride, muzyka skifflowa) były już popularne i dobrze znane w całym kraju.

Gospel

Najważniejszym gatunkiem muzycznym był gospel, który narodził się z łagodnych głosów czarnych niewolników i w przeciągu wielu lat rozrósł się w wiele podgatunków. Gospel szybko zaczyna łączyć czarnych i białych, wspólnym głosem śpiewających o chwale Boga. Przede wszystkim chodzi o wiarę a nie o kolor skóry. O wiarę i nadzieję, że kiedyś będzie lepiej.

Mówi się, że bez gospel nie powstałby gatunek R&B a może nawet pop. W kościołach amerykańskich ta muzyka wciąż jest żywa i gromadzi na mszach tłumy osób spragnionych bliskiego kontaktu ze Stwórcą i z anielskimi wokalami.

Słowo „gospel” pochodzi od dwóch staroangielskich słów: „good”, czyli „dobry, dobra” i „spel”, czyli „nowina, wiadomość”. Powstało zatem pojęcie „dobra nowina” lub „dobra wiadomość”. To właśnie jest najważniejsze przesłanie muzyki gospel: gromadzenie się ludzi, pojednanie, dzielenie się szczęściem, inspirowanie do czynienia dobra. W imię Boga i dla wspólnoty.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Kirk Franklin, Fred Hammond, Donnie McClurkin, Tamela Mann, Mahalia Jackson, Sister Rosetta Tharpe, Johnny Cash.