Techno porównuje się do malarstwa abstrakcyjnego – jest zniekształconą interpretacją innych gatunków muzycznych z dodatkiem inspiracji w futuryzmie, n

Techno porównuje się do malarstwa abstrakcyjnego – jest zniekształconą interpretacją innych gatunków muzycznych z dodatkiem inspiracji w futuryzmie, nihilizmie i elektronice. Jest to najbardziej introwertyczny kierunek spośród głównych tendencji muzycznych. Techno jest ojcem elektronicznej muzyki tanecznej, ale nie tylko. Razem z gatunkiem house dał początek wielu różnym podgatunkom.

Techno

Techno to, według niektórych, zemsta funku, który również jest rytmiczny i energiczny. Linia melodyczna muzyki techno jest zrobiona całkowicie elektronicznie. Ten gatunek wykorzystuje zabieg przejść pomiędzy dźwiękami naturalnymi a sztucznymi, pomiędzy dźwiękami analogowymi a cyfrowymi – być może coś jest prawdziwe, a być może zostało stworzone za pomocą komputera.

Bardzo ważną cechą charakterystyczną techno jest to, że nie zawiera (prawie) żadnych linii wokalnych w przeciwieństwie do utworów house lub trance. To rytm jest gwiazdą, liderem, więc nie ma potrzeby dodatkowej konkurencji w postaci głosu.

Oryginalne Trio z Belleville – przodownicy techno – byli zafascynowani science fiction oraz technologią. Marzyli o futurystycznych miastach, takich jak z kina, co pozostawało w ogromnym kontraście z ich rodzinnym miastem Detroit, które stawało się coraz bardziej wyludnione. Młodzi mężczyźni zaczerpnęli nazwę kierunku od tytułu książki autorstwa Alvina Snurr.

W latach 90-tych słowo „techno” stało się synonimem wszystkich gatunków muzyki tanecznej. Jednak prawdziwe techno ma raczej ograniczoną liczbę podgatunków. Dąży do czystości i minimalizmu formy, dlatego nie pozwala na wariacje wewnątrz stylu. Jednakże mimo upływu czasu techno zdaje się być w dobrej formie.

Podgatunki Techno

Acid techno, Ambient techno, Detroit techno, Free tekno, Ghettotech, Minimal techno, Tech house, Tech trance.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Daft Punk, The Prodigy, The Chemical Brothers, Richie Hawtin, Aphex Twin, Deadmau5.