Muzyka pop jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Wszystko zaczęło się od sieci białych pisarzy, którzy pisali piosenki dla zespołów, następnie

Muzyka pop jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Wszystko zaczęło się od sieci białych pisarzy, którzy pisali piosenki dla zespołów, następnie dla indywidulanych wykonawców a potem również dla afroamerykańskich artystów, którzy przyciągali do tego gatunku rzesze młodzieży. Muzyka szybko zyskała na popularności.

Pop

Od lat 60-tych aż do lat 80-tych XX wieku rock położył fundamenty pod powstanie muzyki pop. Tymczasem lata 90-te skłaniają ten gatunek bardziej w stronę house a rok 2000 przybliża pop do R&B i rapu. Obecnie w kompozycjach popowych odnajdujemy eklektyzm, który uniemożliwia wyraźne określenie dominującego kierunku. Popowe piosenki są przystępne, proste i przyjemne, łatwo się je zapamiętuje. Artyści, a raczej ich menedżerowie, przykładają szczególną uwagę do teledysków i występów publicznych. W ciągu minionych lat w TV i w mediach społecznościowych młodzi wykonawcy prześcigają się w pomysłach na wykreowanie swojego wizerunku. Z założenia pop ma się świetnie sprzedawać.

Słowo „pop”, skrót od „muzyka popularna”, ma swoje korzenie w latach 50-tych. Pierwsi wokaliści popowi nie wstydzili się czerpać z każdego gatunku, byle tylko ich piosenki zyskały popularność. Najważniejsze było odkrycie recepty na sukces. Siła muzyki pop tkwi w odnalezieniu własnej niszy oraz odrzuceniu ścisłego przywiązania do jednego gatunku muzycznego. Nie chodzi o przekazywanie głębokich treści ani tworzenie nowej subkultury tylko o dobrą zabawę. Każdy może spróbować, ponieważ nie ma tutaj żadnych barier, ani żadnych ograniczeń. Ten rynek jest ogromny i dostępny dla wszystkich.

Muzyka pop to łącznik pomiędzy różnymi stylami. Elastyczny na tyle, żeby zadowolić rzeszę publiczności oraz żeby czerpać pełnymi garściami z innych gatunków. Nigdy zbyt ekstremalny w swych aspektach, zawsze interesujący i chwytliy. Pop przyciąga uwagę i zatrzymuje słuchacza na dłużej, jednakże dzieje się to w sposób tak subtelny, że zasłuchany człowiek nawet tego nie zauważa. Po prostu zatraca się w muzyce i sam o tym nie wiedząc zaczyna nucić. Chyba nie ma osoby, której nie podobałaby się chociaż jedna piosenka popowa. Być może Ricky Martin albo Britney Spears?

Pop od początku zawsze charakteryzował się lekkością, dostępnością, chwytliwością. Nigdy nie był zbyt skomplikowany i trudny w przekazie. Gatunek idealnie wpisujący się w młodzieżowe trendy, świetny do radia, politycznie poprawny, często infantylny w treści i na wskroś komercyjny w swej naturze.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Elton John, Madonna, ABBA, Michael Jackson, Stevie Wonder, Mariah Carey, Whitney Houston, Bee Gees, Prince, Bruce Springsteen, Aretha Franklin, Rod Stewart, David Bowie, Robbie Williams.