Heavy metal jest potocznie zwany metalem lub muzyką metalową. Dla jednych mocniej brzmiący i szybszy rock, dla innych „szatańska muzyka”. Gatunek ten

Heavy metal jest potocznie zwany metalem lub muzyką metalową. Dla jednych mocniej brzmiący i szybszy rock, dla innych „szatańska muzyka”. Gatunek ten wywodzi się z muzyki rockowej. Powstał pod koniec lat 60-tych XX wieku w Wielkiej Brytanii i Ameryce, kiedy do utworów wprowadzono ciężkie brzmienie z długimi solówkami na gitarze i mocną perkusją. Na początku heavy metal i rock były do siebie bardzo podobne.

Muzyka heavymetalowa

Black Sabbath, hardrockowy zespół, którego wokalistą przez wiele lat był sławny Ozzy Osbourne, grał o wiele ostrzej niż inne grupy rockowe i hardrockowe. Pierwszym heavymetalowym zespołem zaś był Judas Priest. W drugiej połowie lat 70-tych nastąpił spadek popularności hard rockiem. Apogeum tymczasem przeżywał punk rock.

Muzyka metalowa zaczerpnęła z bluesa teksty piosenek, mówiące o smutku, tragedii, bólu itp. Heavy metal poszedł o krok dalej i w swej muzyce umieścił motywy śmierci, zniszczenia, zwłok, zombie, diabła, pentagramów i wielu innych kojarzących się źle tematów. Do dzisiaj jest to stereotypowe postrzeganie metalu – czarne ubrania, ciężkie glany, skórzana kurtka, długie, ciemne włosy i wszechobecne metalowe elementy stroju i biżuterii.

Piosenki heavymetalowe są zazwyczaj dłuższe niż rockowe i mają bardziej złożoną strukturę. Nie są chętnie puszczane w radiu (właśnie ze względu na format), dlatego udało im się zachować czyste i niezakłócone brzmienie, dalekie od gatunków mainstreamowych, czyli tych z głównego nurtu muzyki. Rify są tutaj niezwykle istotne i stanowią niejako bazę pod budowę piosenki. W kompozycjach metalowych stawia się na teatralność i przerysowania.

Heavy metal jest bardzo popularny wśród nerdów, czyli, w wielkim uproszczeniu, osób pasjonujących się komputerami. Nic w tym dziwnego, bowiem metal to muzyka dla ludzi z analitycznym umysłem. Żeby wyciągnąć z tej muzyki prawdziwą głębię, trzeba ją przeanalizować na wszystkich poziomach. Heavy metal wymaga od słuchacza zwiększenia głośności w celu odpowiedniego „wyłapywania” niuansów i smaczków, które świadczą o niesamowitym bogactwie tego gatunku muzycznego.

Kultura metalu zazwyczaj stoi z dala od narkotyków, jednak średnie spożycie alkoholu jest większe niż w innych kierunkach muzycznych. Niektóre z podgatunków, tak jak Folk metal i Viking metal są postrzegane jako tworzone do upijania się. W kręgach heavymetalowych popularne jest headbanging, czyli energiczne machanie głową w rytm muzyki metalowej. Ten gatunek idealnie nadaje się do suto zakrapianej imprezy i puszczenia domu z dymem…

Podgatunki Heavy Metalu

Black Metal, Death Metal, Metal symfoniczny, Folk Metal, Viking Metal, Power Metal, Metal techniczny.

Wokaliści i zespoły godne zapamiętania

Judas Priest, Iron Maiden, Black Sabbath, Metallica, Queensryche, Scorpions, Deep Purple, Nightwish, Alice Cooper, Stratovarius, Children of Bodom, Kiss, Rainbow.